Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: mieszkanka

Podzielam zdanie poprzedników o tej inicjatywie spotkania mieszkańców sołectwa Sicienko przy ognisku. To "poznajmy się" jest tak samo prawdziwe jak hasła przedwyborcze jednego z kandydatów na radnego: "Łączyć a nie dzielić" , "Współpracować a nie rywalizować". Nie dajmy się zwariować i nabrać na te  . . .
Ilość odwiedzin: 285009
Ilość wywołań: 505167
Stronę przegląda: 7 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3221 dni temu

[Animacja1]

Mój znajomy zza miedzy

Od wiosny tuż przed bramą wjazdową wita mnie codziennie rano zając szarak. Kiedy wychodzę bacznie mi się przygląda i co niespotykane wcale nie ucieka. Śledzi każdy mój ruch,  a gdy wsiadam do auta daje wielkiego susa i chowa się w przydrożnej kępce traw. Właśnie ten znajomy, którego nazwałam Kłapouch, zaispirował mnie do napisania kilku słów o tym gatunku.
Zając szarak (Lepus europaeus) zamieszkuje prawie całą Europę, za wyjątkiem Skandynawii. W Polsce można go spotkać wszędzie oprócz skalistych części Tatr. Jest zwierzęciem, które świetnie dopasowywuje się do różnych warunków środowiskowych. Oprócz najbardziej uwielbianych pól zamieszkuje również lasy, bagna, torfowiska, wydmy nadmorskie; obszary rekultywowane, a czasami również tereny miejskie. Obecnie populacja zająca bardzo się zwiększyła. Dobrych kilka lat temu spotkanie szaraka było rzadkością. Trapione przez chorobę  padały i stawały się łatwym kąskiem drapieżników.  
Zające odżywiają się pokarmem roślinnym. Ich dieta to trawy, rozmaite zioła, pączki, młode pędy, a także kora grubszych gałęzi i pni drzew oraz krzewów oraz owoce, nasiona i grzyby. Ciekawostką jest to, że szaraki prawie wcale nie piją wody. Wystarcza im rosa i woda zawarta w pokarmie. Maksymalną długość życia zająca określono na 12-13 lat, ale praktycznie licząca się długość życia zająca wynosi 5 lat. Lista drapieżników-prześladowców zająca jest długa. Znajdują się na niej wszystkie ssaki drapieżne, z kotem domowym i psem włącznie oraz większe ptaki drapieżne, takie jak jastrzęb, błotniak stawowy i myszołów. Zające prowadzą głównie nocny tryb życia. W czasie dnia przebywają w swoim legowisku, śpiąc lub odpoczywając. Gdy do legowiska zbliża się wróg (zazwyczaj wcześnie zauważony przez zająca), to zając w pierwszej fazie trwa w bezruchu, a gdy intruz zbliży się zbyt blisko, ogromnym susem wyskakuje i ucieka. Rozwija szybkość do 80 km/h, doskonale skacze w dal i wzwyż. Potrafi też dobrze pływać, choć na ogół nie wchodzi do wody bez rzeczywistej potrzeby.
Na koniec kilka ciekawostek dotyczących szaraków: zęby szaraka są bezkorzeniowe i rosną przez całe życie, tylne nogi to skoki, uszy - słuchy, oczy - trzeszcze, sierść - turzyca, a ogon to omyk.
                                                                     Tekst i fot. 
Beata Henke